Ogłoszenia

 

 OGŁOSZENIA    DUSZPASTERSKIE  

     

24. 09. 2023 r.   

            

 XXV NIEDZIELA ZWYKŁA  W CIĄGU ROKU

                  

Dzisiaj ostatnia niedziela września. W ciągu tego miesiąca, przez wstawiennictwo Matki Bożej i wielu Świętych, polecaliśmy Bogu losy ojczyzny, życie i rozwój naszych dzieci, nasze rodziny. Nadal prośmy o żywą wiarę, nadzieję i miłość, gotową dzielić z braćmi to, co posiadamy, choćby w najskromniejszym wymiarze. Niech nasze rodziny, jako domowe Kościoły, promieniują Ewangelią, a czerpią do tego moc ze wspólnej modlitwy i Eucharystii, nie tylko niedzielnej i świątecznej. Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona migrantom i uchodźcom.

 

Tradycyjna Droga Krzyżowa na Kamionkę odbędzie się  dziś 24 września  o godz. 14.30 Msza św. a o godz. 15.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego rozpoczniemy nabożeństwo Drogi Krzyżowej z Kościoła  na  Kamionkę.  O  przygotowanie trasy umieszczenie na niej stacji Drogi Krzyżowej i wykoszenie trawy – bardzo serdecznie proszę: w tym roku Barwałd Dolny przysiółek –  Zakościele.

 

W piątek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. A w poniedziałek, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. Może na co dzień nie zawsze pamiętamy, że to miłosierny Bóg troszczy się o każdego, posyłając swoich Aniołów, którzy chronią nas i nam pomagają. To nie wymyślona bajka dla dzieci. Anioły są bowiem namacalnym przejawem obecności Boga w świecie, Jego głosem. Łączą niebo z ziemią. Dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei.

 

W przyszłą niedzielę wchodzimy w październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych, do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej i w nabożeństwie różańcowym, które w naszym kościele będziemy celebrowali o godz. 17.30. W niedzielę o godz. 15.00. Tych zaś, którym trudniej dotrzeć do kościoła, proszę o wspólne odmawianie różańca w domach. W naszych modlitwach pamiętajmy też o studentach rozpoczynających rok akademicki.

 

W tym tygodniu patronują nam:

Środa, 27 września – św. Wincenty a Paulo (1581-1660), prezbiter, „duszpasterz galerników”, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – szarytek, które oddają się różnorakiej posłudze chorym, ubogim i opuszczonym.

Czwartek, 28 września – św. Wacław (ok. 903-935?), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk swego brata, poganina; jest patronem Czech (wspomnienie obowiązkowe).

Piątek, 29 września – św. św. Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał, najwięksi wśród aniołów z powodu szczególnych zadań, jakie Pan Bóg im powierza (święto).

Sobota, 30 września – św. Hieronim (ok. 345-419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński.

 

Serdecznie dziękuję za sprzątanie Kościoła i ofiarę na kościół zamiast kwiatów rodzinie Kalęba i Żołnierek z  Barwałdu  Średniego  311.   Bóg zapłać.

 

         Zachęcam do lektury prasy katolickiej, którą możemy nabyć  w salce obok kościoła.

 

Spotkanie  scholii  parafialnej będzie w piątek o godz. 16.00 w Domu Parafialnym. Zapraszamy wszystkie dzieci które chcą śpiewać.

 

W ubiegłą Niedzielę Duszpasterska Rada Parafialna w salce przed kościołem zebrała 3200 zł. na prace inwestycyjne w naszej Parafii. Składam serdeczny Bóg zapłać za ten dar serca wszystkim ofiarodawcom. Kolejna taka możliwość będzie w przyszłą niedzielę z racji I Niedzieli miesiąca.

 

         Spotkanie z rodzicami dzieci klas III przygotowujących się do I Komunii św. będzie w czwartek o godz. 18.30 w Domu Parafialnym.

 

Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia życzę błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Najśw.  

 

Z naszej wspólnoty  parafialnej  w ostatnim tygodniu  do wieczności Pan Bóg powołał zmarłą  Michalinę Nikiel   z Barwałdu Dolnego.  Polećmy Jej  dusze  Miłosierdziu Bożemu:  Witaj Królowo Matko Miłosierdzia ….

Stowarzyszenie „Jubileusz Barwałdu” serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do współpracy i działania na rzecz kolejnego etapu obchodów 700 – lecia Barwałdu. Najbliższe spotkanie będzie miało miejsce 29 września (piątek) o godzinie 18.00 w straży w Barwałdzie Górnym.

Zarząd Stowarzyszenia

          

Modlitwa o dar pokoju św. Jana Pawła II

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

 Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna  na Ukrainie która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.        

  Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne. Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny. Amen.

  

Dziękuję wszystkim którzy swoją ofiarą wspierają naszą parafię.  

Za ofiary przesłane na konto parafialne oraz przekazane osobiście. Bóg zapłać.

Ofiarę na kościół można składać na konto naszej parafii.

BANK PEKAO S.A. 15 1240 4197 1111 0000 4692 1370

             

Ks. Wiesław  Widuch

Proboszcz Parafii św. Erazma w Barwałdzie Dolnym.

 

Nasza  parafialna strona internetowa; www.barwaldswerazm.cba.pl